Dutasteridin zararları

1) Libido Kaybı ve Cinsel Sorunlar

Birçok klinik çalışmada, Dutasteridin en sık bildirilen yan etkileri cinsel problemlerdi. Boşalma ile ilgili sorunlar, 36 haftalık bir tedavi süresi boyunca ilacı alan erkeklerin en az% 5’inde meydana geldi. Dutasteridin yan etkilerinin çoğu düşük sperm hacmi, azalmış libido, iktidarsızlık, halsizlik ve yorgunluk ile ilişkiliydi. Saç Ekimi süreci topluluk üyeleri bu yan etkileri bildirmişti.

2) Doğum Kusurları

Hamile kadınlar Dutasterid almamalıdır. Bu ilaca hamile kadınlara maruz kalmanın doğum kusurlarına neden olabileceğine dair kanıtlar vardır.

3) Depresyon

Hastalar ve kurumlar tarafından Avodart‘ın ruh sağlığı üzerindeki ciddi olumsuz etkileri konusunda endişeler dile getirilmiştir.

Popülasyona dayalı bir kohort çalışması, 5α-redüktaz inhibitörlerinden oluşan bir tedavi rejimi uygulanan 93.197 erkekten elde edilen verilere baktı.

Bulgular, bu ilaçları alan erkeklerle artan kendine zarar verme riski ile depresyon arasında bir bağlantı olduğunu gösterdi. Bu riskler tedavinin ilk 18 ayında görüldü.

Avodart ve diğer benzer prostat ilaçlarını reçete ederken bu riskler göz önünde bulundurulmalıdır.

4) Kalp yetmezliği

New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir araştırma, Avodart‘ın kalp yetmezliği riskini artırdığını gösteriyor. Bu çalışmanın, kanseri önleyen ilacın kullanımını göstermesi gerekiyordu.

Ancak araştırma ekibi, kalp yetmezliği gelişen erkek sayısında beklenmedik bir artış buldu. Bu olayları ilacın yan etkileriyle ilişkilendirdiler.

Çalışmaya prostat kanseri riski yüksek yaklaşık 6.700 erkek dahil edildi. Dört yıl boyunca onlara Avodart ve plasebo verildi.

Araştırma ekibi, tedaviden sonra popülasyonun sadece% 20’sinde prostat kanseri olduğunu buldu. Sadece plasebo alanlara göre yaklaşık iki kat daha fazla erkek kalp yetmezliği geliştirdi.

5) Diyabet ve metabolik hastalık riskinde artış

Bir çalışma, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olan erkeklerde Avodart tedavisinin uzun vadeli etkilerini araştırdı. İlacın diyabet, kolesterol seviyeleri ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı riskini artırdığı bulundu.

Çalışmada prostat adenomu olan iki hasta grubu incelendi. Bir gruba Avodart, bir gruba ise alfa bloker olan Tamsulosin reçete edildi.

36-42 aylık tedaviden sonra ekip, Avodart alan grubun kan şekeri düzeylerinin, hemoglobin A1c’nin, toplam kolesterolün ve karaciğer fonksiyon enzimlerinin yükseldiğini buldu.

Bu çalışmadan elde edilen veriler, Avodart’ın kişinin metabolizması üzerinde ciddi yan etkileri olduğunu göstermektedir. Bu ilacı reçete eden doktorların hastalarına olumsuz tepkilerini tartışmaları gerekir.

Saç Ekimi sonuçları forumunda detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Saç ekimi süreci forumu, bu ilacın yan etkileri hakkında bir tartışma başlattı.

https://sacekimisureci.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir