Ekonomi

FAİZCİ ELVAN VERSUS NAASÇI NEBATİ

Önce bürokrasi kökenli Naci Ağbal TCMB’ye atandı. Sonra Lütfi Elvan Hazine Bakanlığına. Hızlıca faizi artırarak yüzde 24’e çektiler. Bir sene içinde enflasyonun aşağı ineceği beklenirken bir anda Yeni Şafak adlı paçavranın yayını ile Naci Ağbal görevden alındı. Devamında Lütfi Elvan da istifaya zorlandı. Nas Suresi ile faizin haram olduğunu söyleyen Erdoğan, faize savaş açtı. Çok şükür ki politikası meyvelerini verdi(!) Faiz lobisi açlıktan kuru ekmeği yerken 300 metrelik yeni yat sipariş ederek kutluyor olmalı.

2021/06 Bankacılık Sektörü kârı 34 milyar TL iken, 2022/06 bilançolarına göre kâr 169 milyar TL’ye çıkmıştır. Değişim yüzde 400!

Bu kârlılık dönemi başlamadan önce BBVA, Garanti hisselerinin tamamını satın almak için agresif bir politikaya başvurdu. Ne kadar ilginç değil mi? İspanyollar nasıl sezmişler(!)

Politika faizini bugün yüzde 13’e indirdiler. Bu indirimin kredi maliyetlerini ucuzlattığı yok. Tam aksine bankaların faiz giderlerini azaltıyor. İspanyol BBVA bayram ediyordur.

Nasıl mı? TCMB yüzde 13 faiz ile bankalara kredi verecek. Bankalar bunu yüzde 40-66 arası senelik faiz ile halka ve şirketlere satıyor. Nereden kaptırabilir ise. Bunun yanında bankalar şu an mudilere mevduat faizi olarak yüzde 17 taş çatlar ise ödüyor. Maksimum bu. Ama bu parayı da 40-66 arası satıyor. Aradaki makas korkunç değil mi?

Üstüne KKM ile bankaların elinde 2 trilyonluk yeni mevduat var. Bu mevduata da yüzde 13 faiz ödüyor ve yüzde 40-66 arasında faiz ile halka satıyor. Eğer dolar yüzde 13’ten fazla hareket eder ise kalanı TCMB ödüyor!

Bankalar elbette müthiş para kazanıyor. Kiraya narh koyup, enflasyonu patlatıp herkesi birbirine düşman eden, davalık edenler yaptı bunu. Sanayiciler ise ‘kredi faizi yüksek dediğinde’ TCMB Başkanı Kavcıoğlu ‘almayın abi’ diyor. Almayın düşecek diyor. Sen devlet bankaları ile rekabet yaratmıyorsun ki, düşsün. Yani faizi indirmelerine rağmen bankaların aldığı faiz daha da artmıştır. Ama sorarsanı faizi yüzde 24 olarak kalmasını savunan bizler faizciydik.

O dönem bankaların kârı 34 milyar TL iken şimdi 170 milyara dayanmış. AKP, kendini kimler iktidara taşımış ise onların gönlünü almak için tüm toplumu bankalara sömürtmeye karar vermiş.

Ben TL’yi bankaya yatırıyorum adam bana yüzde 15-17 arası veriyor. Aldığı parayı yüzde 40-66 arası senelik faiz ile satıyor. Asıl sömürü budur. Bu enflasyon sarmalı ile bankalar bayram ediyor; patron bayram ediyor. Asıl üreten, çalışanlar ise kan ağlıyor. Meğer faizi indirmekteki amaç ucuz krediyi adrese teslim etmek ve sermayeyi mutlu edip ülkeyi sömürterek AKP’yi iktidara taşıyan güçlerden bir dönemlik daha izin almakmış. Erdoğan’ın matematiği basit, onu kimler iktidara taşımış ise onları elde tutmak, onları kuvvetli tutmak iktidarın anahtarıdır.

Tüm hedefi budur. İktidarda Türk milleti bunu bırakmayacağını anladığı için Türk milletini susturması, terbiye etmesi için yabancı efendilere tavizler veriyor. Böylelikle yabancı sermaye ülkeyi ele geçirecek ve seçim için Erdoğan’a şans verecektir.

TCMB döviz satmasına rağmen hala rezerv bitmiyor değil mi? Neden? Erdoğan istediklerini veriyor, onlar da parayı. İsmail Cem boşuna Türkiye’yi borçla terbiye ediyorlar dememiş.

Ne demişti? Bana oy verin faiz ile kurla nasıl mücadele edilir göstereyim. Neticede geldiğimiz noktada borçlanma maliyeti arşı rahmana ulaştı. Bunu TCMB biliyor ve müsaade ediyor. Asıl soru bu ucuz krediler kimlere verildi, veriliyor? Dini kendine kalkan edip Nas Suresi diyenler işte bakın nasıl faiz ile bankaları zengin ediyor. Irak’tan ağır maliyetle kamuyu borçlandır, halkı da yüzde 60 faizle borçlandır.

Ama sorarsanız bunlar Nasçı! Bir de kendi milletvekillerine 1700 Euroluk ithal saat hediye etmiş. İdeolojileri gibi yaşamları da ithal olan bu zihniyet, saati bile dışarıdan getirirken yerli araba yapacakmış. Peh peh! Götlerindeki don bile ithaldir. İsrafçı zihniyetleri her şekilde ortaya çıkıyor. Ama sorarsanız, bunlar yerli ve milli. Cari açık Cumhuriyet rekorları kırıyor. Kimsenin umrunda değil.

Kolunda 50 bin liralık saat taşıyan vekiller halka sabır öğütlüyor. Vekillerine İsviçre’den saat getirtiyor. Halka da silah gösteriyor. Baykar Makina İSO 500’de ilk 100 bile değil. Arçelik’in ülkeye soktuğu döviz Baykar’ın 10 katı. Ama Baykar’ı 7/24 gösteriyorlar. Yerli ve milli! Koç ailesi ise hain(!) Türkiye git gide İran’ın mollalarına, Orta Doğu’nun Baaslarına benziyor. Silah ile övünüp bağımsız olduğunu sanan, sonra ise evlerine dağılan halk envai milliyetten patron için köpek gibi çalışır.

Adamlar kaynağını Avrupa sermayesine açmayan ülkeyi işgal ile terbiye etmiştir. Mevzu ekonomidir, it dalaşı değil. Sömürdüğü memlekete ne diye postal soksun? Her şey tıkırında.

Lütfi Elvan ve Naci Ağbal’ın ortodoks politikası yerine seçilen patrimonyal bürokrasi Türkiye’ye müthiş zarar verdi.

Kişiye sadakata bağlı, kanun, anayasa ve kesin çizgililerle belirlenmiş kanunlar yerine emirin geçtiği bu keyfi idare döneminde kimler kazanmıştır?

Ucuza tatil yapan turist kazandı.
Otelci kazandı.
Patron kazandı.
Stoklayan kazandı.
Banka kazandı.
İthalatçı kazandı.
Ülkenin topraklarını, kurumlarını ucuza satın alacak Rusya, Birleşik Arap Emirliği kazandı.

Kim kaybetti?

Milyonlarca evladını 93 Harbi’nden beri cepheden cepheye sürükleyerek yurdunu bağımsız tutan Türk milleti kaybetmiştir. Yabancıların vereceği para için birçok imtiyaz vererek kaybetmiştir. Kaybettirilmiştir.

Ülkenin ekonomisi kötüleşince kimlerle barıştılar?
Suudi Arabistan
BAE
İsrail

Niçin sermayeleri olan devletler de ondan.

Kaybeden emekçidir, öğrencidir, memurdur, işçidir, emeklidir.

Demirel’in gündeme düşen değerlendirmesi ile enflasyon bir halk düşmanıdır.
Kiracı ev sahibi ile kavgalı, borçlu borcunu ifa edemeyip borç vereni mağdur edip kavgalı duruma düştü. Çünkü yasal faiz yerine koyma maliyetini karşılamıyor.

Birçok ticari anlaşma davalık oldu. Adeta enflasyonda tüm toplum çıkar çatışması yaşadı. Tüm toplum. Herkes kendini kurtarmak için öbürünün üstüne basmaya kalktı.

Fakat asıl üstünüze basanlar, kârlılıkları katlanırken size pahalı kredi veren bankalar; kârlılığı 4 kat artarken maaşınızı 2 kat artıran patronlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir